Bugün - 28 Mayıs 2020 Perşembe
Aksaray 28°°C
Anasayfa
Hakkımızda
Künyemiz
Reklam
Sponsor
Yeni Üye
Gündem Ekonomi Sağlık Yaşam Kültür Spor Siyaset Eğitim Teknoloji Dünya Asayiş Diğer »
Haber Detayları

Hakikat arayışının sancısıdır; yaşananlar

Çoğu zaman olduğu gibi tekrar sevginin imtihanıyla baş başayız.

Köşe Yazarları Haberi - 19 Mayıs 2020 Salı - 02:42
Çoğu zaman olduğu gibi tekrar sevginin imtihanıyla baş başayız.
Resmi küçültmek için üzerini tıklayın...

Su, ateş, dağ, taş ve canlılar hepsi bize bir şeyler söyler. Bir hakikati hatırlatır ket vurulmuş zihinlerimize…

Yaşadığımız bu sürece bir isim takıldı. Ve bu süreci farklı değerlendirmenin yolları arandı. Her zaman olduğu gibi bazıları da farkındalık arayışına girdi. Ve asıl olan yine gözden kaçırıldı, küçük hedefler yüzünden büyük hedeflerimiz ıskalandı. İbret nazariyesi yine es geçildi.

Her zaman bir şeylerin planı yapılıyor asıl plan kuran unutuluyordu. Ve planlar tutmayınca hiç hakkımız olamamasına rağmen bu durumda psikolojik bunalımlara giriyor, yaygarayı basıyor, veryansın ediyordu sorumluğunu mekân ve zamanla kısıtlayanlar… Veya suçu mekâna ve zamana izafe edenler…

Hâlbuki kimin dünyasında kime plan yapıyorduk?

Şimdi bu yalnızlaştığımız kalabalıklarda, aileleştiğimiz bu virajda, bize asıl özümüzü çıkartacak olan meselemiz; samimiyetimiz sınanacaktır. Çünkü asıl olanla baş başa kalmaya, tefekkür etmeye fırsat yakaladık. Düşünmeye bir daha fırsatımız oldu. Ve kimsenin görmediği asıl karakterimiz deşifre oldu, ne için ve kim için varoluşumuz kendini ele verdi. Şu mübarek ayın en kıymetli günlerinde, kendimizi bazı soru ve sorunlarla baş başa bırakalım. Ve sorunlarla yüzleşelim. Yüzleşelim ki çözümü bulmakta geç kalmayalım. Şu ana kadar ne için vardım? Bundan sonra olursa şunun için var olacağım. Diyeceğimiz nelerimiz var bizim? Eğer şunu diyebiliyorsak gerçek özgürlüğü yakalamışız demektir. Ya Rabbi bu güne kadar senin için vardım bundan sonrada senin için var olacağım. Ne mutlu bu şekilde özgürleşen; kıyamı sağlam, secdesi yalnızca mutlak ve tek olanlara…

Çoğu zaman olduğu gibi şimdi yine sevginin imtihanıyla baş başayız. Bugün sevemediklerimizden de ayrı düştük. Veya seviyormuş gibi görünüp hakkını veremediklerimizden de ayrı düştük. Camilerden, okullardan, sevdiğimizi zannettiğimiz insanlardan, toplumdan, STK’lardan, ortamlardan, doğadan, haktan, hakkın tebliğcilerinden, hakikatten…

Ve bu vaka rabbimizin kendisini bize tekrar hatırlatan, yazılı olmayan bir ayeti olarak idrak etmekten geri durulmamalıdır. Andolsun Biz onlara belki (inkârcılıktan) dönerler diye, o büyük (uhrevi) azaptan önce, yakın (dünyevi) azaptan da tattıracağız. (Onlara karşı mü’minlere zafer verip zalimlerin saltanatını yıkacağız.)(Secde Suresi 21.Ayet)

Bu süreç bazı buruklukların acı tarafını görmemize, tatlı tarafından tatmamıza vesile olabilir. Bu süreçte zengin ihtişamlı iftar sofralarımız olmayacak ve olmadı da. Ama fakirler, fukaralar, miskinler, yetimler ve muhacirler varlığını bir şekilde devam ettirecek. Sünnetullah gereği hayat mücadelesinde rolünü yürütmeye devam edecek. 5 yıldızlı otel odalarında umremiz, haccımız olmayacak ancak hakikat elçisinden aktarıldığı üzere bir mü ‘minin kalbinin Kâbe'den daha değerli olduğunu biliyoruz. Yıkık çok kalbimiz var. Dokunmadığımız, diriltemediğimiz, sevmediğimiz çok kalbimiz var. Büyük miktardaki zenginliklerimizin, zekat miktarında düşüş meydana gelecek. Belki zekât verenler; zekât alan konuma gelecek. Ve asıl mülkün sahibi hatırlanma noktasında bir anekdot düşülecek hayatımızın tam ortasına…

Şimdi ise hepimizin bildiği hayat tecrübesiyle sabit bir gerçekte şudur; Bu acımasız dünyada hayat hiç istediğimiz yerden gelmiyor ve bize bir hakikati tekrar tekrar hatırlatıyordu.  Hayat tam tersi işliyor. Adalet terazisi kötülere hiç çarpmadan iyileri alıp silip süpürüyordu. Karalanıyor Allah yolunda samimiyetle can verenler. Hiç acımadan harcanıyor güzel memleketim deki güzel insanlar… Bazen bakıyorsun ki adam tam bir konuma geliyor, insanlar arasında saygınlık kazanıyor. Ancak kader onu alıp öyle bir yere götürüyor ki hayatı ters düz oluyor. Bazen bakıyorsun herkes genç yaşta devlet işine girdi kendini kurtardı derken, bir trafik kazasında can veriyor devletin güzide memuru… Veya annesinin babasının gözleri önünde haklı veya haksız gerekçelerle kelepçeyi takıyorlar.

Bu zaman dilimi; yanlış anlamalarımızı düzeltmenin reaktife etmenin, fıtrata dönmenin tam zamanıdır. Önce yaşama gayemizi hatırlayıp insan olmak ondan sonra anlaşılması kolay olan şu dini doğru anlamak, hayatımızın içine sinmiş milyonlarca putu yıkmak, tevhide ve adalete sımsıkı sarılmak, ayrıntıyı değil asıl olanı görmek, şekli değil özü görmeye yönelik çabalar sarf etmenin tam vaktidir.

İnsana değer vermeyi unutmadan, aczi yetimizin farkında ve kendimizi yeterli görmemenin muhteşem ufkunda özgürlüğe kanat çırpmanın tam vaktidir. Unutmayalım ki insan; insanındır. Birbirimiz olalım, madde boyutundan değer boyutuna evrilelim.

Beraberce mutlu ve huzurlu yaşamanın; yaratanın, yarattığını daha iyi bildiği gerçeğini unutmadan bu mübarek ayda her gün okuduğumuz hakikati doğru anlamaktan ibaret olduğu hususunda geç kalmayalım.

Ve dua reçetesiyle tüm maddi ve manevi hastalıklarımıza ilaç olalım.

 
Anahtar Kelimeler:Çoğu, zaman, olduğu, şimdi, yine, sevginin, imtihanıyla, baş, başayız, ,
Kaynak / EditörOkunma Sayısı: 309

 
Yorumlar
*** Yorum Yaz
Bu habere hiç yorum yapılmamış, ilk yorumu siz yapın.

Diğer Köşe Yazarları Haberleri
Hakikat arayışının sancısıdır; yaşananlar
YARA
Ateş, Su, Dost

Ateş, Su, Dost
ARMUT PİŞ, AĞZIMA DÜŞ…
Gönül
Oruca Tutunmak
Başkasının Ölümü
En Çok Yorumlananlar
Köşe Yazarları
Diş
Dişe dair bir yazıya kaç zamandır dişim gıc...
Diğer Başlıklar

Diş
Hakikat arayışının sancısıdır; yaşananlar
YARA
Ateş, Su, Dost
ARMUT PİŞ, AĞZIMA DÜŞ…
Gönül
Belediye Başkanın'dan Ramazan Ayı Mesajı
Oruca Tutunmak
Başkasının Ölümü
HAYAL ve DÜŞ
Hava Durumu ( Aksaray )
Bugün
11°°C - 28°°C
Cuma
9°°C - 28°°C
Cumartesi
8°°C - 17°°C
Pazar
8°°C - 22°°C
Namaz Vakitleri ( Aksaray )

İmsakGüneşÖğleİkindiAkşamYatsı

28 Mayıs 2020 Perşembe
Yazarlar
Yılmaz EVAT
Diş
Dişe dair bir yazıya kaç zamandır dişim gıc...
İsmail BAŞTÜRK
Hakikat arayışının sancısıdır; yaşananlar
Su, ateş, dağ, taş ve canlılar hepsi bize bir şeyl...
Meryem Beyza EGEMEN
Ateş, Su, Dost
İnsan denen canlı kendi varlığını başkasının varlı...
Ahmet DUMAN
Oruca Tutunmak
Bizi Ramazan ayına, Rahmet iklimine kavuşturan Rab...
Anket

Yeni haber sitemizi nasıl buldunuz ?


  Çok Güzel1077 Kişi (% 82 )
  İdare Eder151 Kişi (% 11 )
  Biraz Kötü82 Kişi (% 6 )

Toplam 1310 Kişi

Röportajlar
Aksaray Efsane Kokoreç
Türk Mutfağının Önemli Bir Parçası: KOKOREÇ Anadolu yemek kültürünün önemli bir lezzeti de kokoreçtir. ...
»
Tarihte Bugün
1348 - Türkler'in Rumeli'ye geçişi.
1862 - Sayıştay'ın kuruluşu.
2006 - Dünya Kıble Günü
Günün Sözü
Yetmiş iki millete bir göz ile bak...!
(Hacı Bektaşı Veli)
Aksaray Nöbetçi Eczaneleri
Aksaray Nöbetçi Eczaneleri
Facebook
Arşiv Arama
Anasayfa
Site Haritası
Sitenize Ekleyin
RSS Kaynağı
Hakkımızda
Reklam
Sponsor
Künyemiz
Facebook
Twitter
Bize Ulaşın
Copyright ©2013 - Tüm hakları saklı tutulmaktadır.
Bu sitede yayınlanan tüm resim, materyal ve içeriğin telif hakları tarafımızca saklı olup izinsiz alınıp kullanılamaz.
(21 Online) 0,19ms